1. Ana Sayfa
  2. Yürüyüşe Yönelik Giysiler

Sağlık Faydaları ve Terapisi için Yürüyüş Direkleri

Sağlık Faydaları ve Terapisi için Yürüyüş Direkleri
+ - 0

Polonyalılarla yürümek, sağlık ve zindelik için birçok yararı olduğu görülmüştür. Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve terapistleri, denge veya egzersiz kapasitelerini etkileyen koşullara sahip insanlar için yürüme direkleri önerebilir. Ayrıca, ne kadar direk kullanmanın aktif bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olduğunu söyleyen arkadaşlarınız da olabilir, ister Nordik kaldırımda yürürken, ister doğal yollarda trekking direkleri kullanıyorsanız

Araştırmalar, bu faydaların kanıtlanmış sonuçlarla desteklenip desteklenmediği hakkında ne söylüyor? Yürüme direkleri ve trekking direkleri üreten ve pazarlayanlar cevabında bir pay sahibi olduğundan, biraz şüpheci olmak iyidir. Ayrıca, doktorların ve terapistlerin yararları görüp görmedikleri konusunda objektif oldukları sürece bunları farklı koşullar için kullanmayı keşfetmeleri de iyidir.

Araştırmalara bakıldığında, çalışmaların kutuplarla yürümekle yapılan yürüyüşleri düzenli yürüyüşle, diğer egzersiz biçimleriyle veya etkisiz olmakla karşılaştırdığına dikkat etmek önemlidir. Kutupları nasıl kullandığınız da önemlidir. Eğer bir çalışma Nordik yürüyüş hakkında konuşursa ya da dışarıda yürürken konuşursa, kutuplar daha fazla kas kullanmak ve egzersiz yoğunluğunu arttırmak için kullanılıyor. Bu, kutupların yürüme stabilitesini arttırmak için basitçe pasif olarak kullanılması durumunda gerçekleşmez.

Kıdemli Fitness ve Polonyalılar ile Yürüyüş

Siz yaşlandıkça, direklerle yürümenin uygunluk faydaları üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Nordik yürüyüşü kutuplarla yürüme ile düzenli yürüyüş, direnç eğitimi ve sedanter olma ile karşılaştırmak, çalışmaların sistematik bir incelemesinde bu etkileri 60 ila 92 yaşları arasındaki katılımcılar için buldu:

  • Denge : Nordik yürüyüş, normal yürüyüş ve direnç antrenmanlarından daha iyi dinamik dengeyi (hareket halindeyken dengeyi koruma kabiliyeti) geliştirmiştir. Hem düzenli hem de Nordik yürüyüş, hareketsiz dengeyi iyileştirme (günlük yaşam aktivitelerinizde kullanılan denge) hareketsizliğe kıyasla daha iyidir. İlginç bir şekilde, Nordik yürüyüş statik hareket üzerinde olumsuz bir etki yaptı (hareketsizken pozisyonu sürdürme yeteneği).
  • Esneklik : Nordik yürüyüş, alt gövdenin esnekliğini normal yürüyüşe göre daha iyi, üst gövdenin esnekliğini ise direnç antrenmanından daha iyi hale getirdi.
  • Aerobik Kapasite : Nordik yürüyüş, direnç antrenmanına veya hareketsizliğe kıyasla aerobik kapasiteyi arttırdı, ancak düzenli yürüyüş daha iyi bir gelişme gösterdi.
  • Kas Gücü : Nordik yürüyüş, alt vücudun kas gücünü, direnç antrenmanından ve hareketsiz olmaktan daha iyi hale getirmiştir. Üst vücudun kas gücünü, sedanter olmaktan daha iyi hale getirdi.
  • Yaşam Kalitesi : Nordik yürüyüş, yaşam kalitesini normal yürüyüş veya direnç antrenmanından daha iyi geliştirmiştir.
  • Sağlık Endeksleri : Nordic walking, vücut kompozisyonunu, lipit profilini ve sedanter olmakla kardiyovasküler sonuçları iyileştirdi.

Faydaların birçoğu diğer egzersiz biçimlerinde görünse de, en büyük etkilerden bazıları, insanların kutuplarla yürümekden zevk aldıklarını gösteren, yaşam kalitesindeydi. Bu fiziksel aktivite ile tutarlı olmasında büyük bir faktördür. Nordik yürüyüş aynı zamanda yaşlılar için fiziksel uygunluğun tüm bileşenlerini geliştirdi – kardiyovasküler, güç, esneklik ve denge.

Yaşlılar, baston ya da yürüteç gibi başka bir hareketlilik yardımcısı yerine yürüyüş direkleri kullanabilir. Bir terapist uygun olan yerlerde bunu bir seçenek olarak önerebilir. Bu, özgüvenini korumasına ve güvenle yürümesine yardımcı olabilir.

Egzersiz Yoğunluğunu Artırma

CDC, Amerikan Kalp Birliği ve diğer sağlık yetkilileri, sağlık risklerini azaltmak için haftada en az 150 dakika orta şiddette egzersiz önermektedir. Ancak bazı insanlar kalp atış hızlarını orta şiddette bölgeye yükseltecek kadar hızlı yürüyemez ve koşmaya tahammül edemeyebilirler. Nordik yürüyüş, egzersiz yoğunluğunu sabit bir hızda arttırır.

Kronik kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, diz osteoartriti veya obezite olan kişiler, yürüme direklerini kullanabilir ve elde edebilecekleri yürüme hızında orta şiddette egzersizin faydalarından yararlanabilir. Nordik yürüyüş, sağlıklı bir egzersizi sürdürmenin yanı sıra rehabilitasyon için de kullanılabilir. Nordik yürüyüş, egzersiz seansı sırasında kutupsuz yürümeye göre daha fazla kalori yakmasına neden olabilir ve küçük bir çalışmada kilo kaybı için fayda görüldü.

Çeşitli çalışmalar, Nordik yürüyüşün sağlıklı insanlar için kardiyovasküler bir egzersiz olarak tempolu yürüyüşe eşit veya üstün olduğunu göstermiştir.

Yürüyüş Direkleri ve Parkinson Hastalığı

Fiziksel egzersiz, Parkinson hastalığına sahip kişilerin hareketliliğini ve yaşam kalitesini korumak için terapötik olarak önemlidir. İskandinav yürüyüşü, birkaç randomize kontrollü çalışma dahil, beş düzineden fazla çalışmaya dahil edildi. Bu raporların çoğu olumlu sonuçlar veriyor. Ancak veriler tamamen analiz edildiğinde, Nordik yürüyüş, Parkinson hastalığı olan insanlar için terapötik olarak faydalı olduğuna dair çok az kanıt vardır. Diğer tamamlayıcı fiziksel tedavilerin dans, robotik yürüyüş eğitimi ve hidroterapi dahil olmak üzere daha iyi kanıtları vardır.

Kutuplarla yürümek, iyi bir fiziksel aktivite şekli olabilir ve yürüyüş konusunda daha fazla güven verebilir. Ancak yapılan çalışmaların sistematik bir gözden geçirmesi, Parkinson hastalığında terapötik yararlar için diğer egzersiz biçimlerinden ziyade, bunun önerilmesini desteklemek için daha iyi tasarlanmış bir araştırmanın gerekli olduğunu söylüyor.

Bu gözden geçirmeden bu yana, Parkinson hastalığına sahip kişiler için yürüyüş sonrası stabiliteyi arttırmak ve yürüyüş yapmak için Nordik yürüyüşün yararlarını gösteren çalışmalar olmuştur. Devam eden çalışmalar bunun güçlü bir kanıt olup olmadığını gösterecektir.

Polonyalılar ve Periferik Arter Hastalığı ile Yürüyüş

Periferik arter hastalığınız (PAD) varsa, yürürken ağrı hissedebilirsiniz (topallama) ve kendinizi yalnızca kısa mesafeler yürüme ile sınırlı bulabilirsiniz. Yine de PAD varken rehabilitasyon için yürüyüş yapılması tavsiye edilir. İki farklı araştırmacı ekibi tarafından 24 haftalık bir Nordik yürüyüş programı gerçekleştirildi. Aerobik kondisyonun iyileştirilmesinde ve yürüme süresinde etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, egzersiz yapmayan kontrol grubuna kıyasla egzersiz sırasında azalmış bir topaklanma ağrısı ve algılanan topaklanma belirtileri vardı.

Bununla birlikte, araştırmacı gruplarından biri daha sonra Nordik yürüyüşle yapılan normal yürüyüşü karşılaştırdığında (dışa vurma tekniğini kullanarak), kutupsuz yürüyüş için daha iyi sonuçlar buldular. Polonyalılarla yürümeyenlerin, sabit bir çalışma hızı koşu bandı testi ile daha iyi yürüme dayanıklılığı vardı. Her iki yürüme tipinde de daha iyi doku oksijenlenmesi ve klodikasyon ağrısının başlamasının gecikmesi vardı. Her iki grup da fiziksel fonksiyonlarını ve yürüme mesafelerini geliştirdiklerini düşünüyor. Test deneklerinin çoğu yaşlı erkeklerdi, bu nedenle bu sonuçlar kadınlar için değişebilir. Çalışma, periferik arter hastalığı için terapi olarak yürümeyi desteklemektedir, ancak kutuplarla yürümenin üstün olmadığını göstermiştir.

Meme kanseri

Ameliyat, radyasyon ve kemoterapi ile meme kanseri tedavisi üst vücutta hareket problemleriyle sonuçlanabilir. Üst vücut egzersizi rehabilitasyonun önemli bir bileşenidir ve kalp kanseri egzersizi meme kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında da faydalıdır. Birkaç küçük çalışma, yürüyen direklerle yürümenin, meme kanseri hastaları için omuz hareketliliğini ve üst vücut kas dayanıklılığını arttırdığını buldu. Aynı zamanda mevcut lenfödemi kötüleştirmedi.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Yürüme direklerini kullanmak sağlıklı insanlar, yaşlılar ve çeşitli koşulları olanlar için egzersiz için faydalı olabilir. Doktorunuz veya terapistiniz yürüyen direkleri önerirse, nasıl kullanılması gerektiğini onunla tartışın. Egzersiz yoğunluğunda bir artış elde etmek için kullandığınız teknik (Nordic walking veya exerstriding) daha iyi stabilite için kullanılandan farklı. Bunları nasıl doğru kullanacağınızı bilmek, tüm avantajlardan yararlanmanızı sağlayabilir.


    Yorum Yap