1. Anasayfa
 2. Spor Programları

Voleybol için Genel Ağırlık Eğitim Programı

Voleybol için Genel Ağırlık Eğitim Programı
0

Diğer sporlarda ise, voleybolda elinden gelenin en iyisini oynamak için antrenman gerekir. Bu eğitim sezonla başlamaz ve bitmez ancak bunun yerine sezon öncesi eğitimin yanı sıra özel sezon öncesi eğitimi de içerir. Yeteneklerinizi sahada göstermenize yardımcı olacak genel ağırlık egzersiz programına bir göz atalım.

Makalede Neler Var?

Voleybolda Ağırlık Antrenmanının Önemi

Voleybol bir atlama, hız ve çeviklik tabanlı bir spordur. Bu hareketlerin tümü eğitim gerektirir. Vurucuların atlama gücü olmalı. Setçilerin ve savunucuların hıza ihtiyaçları var ve çeviklik ve karıştırıcılık yeteneği oyun hakkında ciddi kişiler için çok önemli.

Ağırlık antrenmanı, güç ve kondisyon perspektifinden bakıldığında, bu hareketleri gerçekleştirme antremanı bir basketbol antrenman programına çok benzer. Kapsamlı bir eğitim programının ne anlama geldiğine bir göz atalım ve sonra özel gereksinimleri tartışalım.

Eğitim İçin Düzenlenmiş Programlar

Bireysel sporlar için kapsamlı eğitim programları “periyodik hale getirilir”. Yani, yıl boyunca üç veya dört aşamaya ayrılırlar, her aşamada belirli bir zindelik gelişimi üzerine yoğunlaşılır. Ağırlık antrenmanındaki periyodik programlar, mevsim için zindeliği ve performansı arttırmak için ilerici bir artış sağlar. Özellikle kadın voleybol oyuncularına yönelik yapılan araştırmalar, periyodik antrenmanın genellikle sadece sezonluk antrenmanlarda bulunan zindelik kaybını azalttığını buldu.

Antrenmanlarında ağırlıkları kullanan profesyonel sporlar için – şu anda en çok içerdiği – her aşamada farklı hedefler vardır ve her ardışık aşama öncekine dayanır.

Voleybol basketbol gibi daha hareketli diğer sporların hareket bileşenine sahip olmasa da aerobik kondisyon her yönden kondisyonda hala önemli bir rol oynamaktadır. Erken sezon öncesi kardiyo ve ardından rüzgar sıçramalarına, mekiklere, sprintlere ve aralıklara sahip anaerobik kondisyonu içeren bir birikim, oyuncuları sezonun başlangıcına ve gelecek uzun maçlara hazırlar. İki kişilik plaj voleybolu kardiyo-solunum kondisyonuna ekstra talep ekler.

Bir Yıllık Voleybol Ağırlığı Eğitim Programına Genel Bakış

Yıl boyu voleybol ağırlık antrenmanı programları değişiklik gösterebilir, ancak genellikle sezon öncesi ve sezon dışı aktiviteler öncesi sezonuna bölünür. Bunların her biri için, eğitim unsurları sezon içi oyunda performansı en üst düzeye çıkarmak için çalışır. Bu zaman dilimlerinin ve faaliyetlerinin hedefleri aşağıda belirtilmiştir.

Erken Sezon Öncesi:

 • Oyuncular sezon için hazırlanıyorlar ve sezonun sonunda birikmeye başladılar.
 • Vurgu aerobik kondisyon, fonksiyonel güç ve hipertrofi üzerine kuruludur.

Geç Sezon Öncesi:

 • Oyuncular sezonun başlangıcına kadar çalışıyor ve sezon öncesi denemeleri yaklaşıyor.
 • Anaerobik kondisyon ve maksimum güç ve güç inşa etmeye önem verilir.

Mevsiminde:

 • Rekabet devam ediyor ve oyuncuların rekabet için tamamen işlevsel olması bekleniyor.
 • Hız, aerobik ve anaerobik kondisyonun korunması, güç ve gücün vurgulanması.

Sezon dışı:

 • Sezon bitti; Bir süre rahatlama zamanı, fakat aktif kalması önemlidir.
 • Hafif egzersizin sürdürülmesi ve toparlanma üzerinde durulması vurgulanmıştır – çapraz eğitim, hafif spor salonu çalışması. Ciddi zindelik ve kuvvet antrenmanından birkaç hafta ara verilmesi faydalı olacaktır.
 • Mevsim öncesi eğitim yaklaşırken, mevsim öncesi eğitim için aerobik kondisyonun oluşturulmasına önem verilerek daha düzenli çalışmalar sürdürülebilir.

Burada sunulan programı, voleybolda ağırlık antrenmanı geçmişi olmayan yeni başlayanlar veya günlük antrenörler için en uygun program olarak düşünün. En iyi programlar her zaman bir bireyin mevcut uygunluğuna, takımdaki rolüne, kaynaklara erişimine ve daha az önemli olmamak üzere takım koçunun temel felsefesine özgüdür. Bir antrenör veya antrenör ile birlikte aşağıdaki programı kullanarak en iyi şekilde hizmet alacaksınız.

Ağırlık Eğitim Programı Detayları

Voleybol için ağırlık antrenman programı gereksinimleri basketbol ile aynıdır.

Basketbol için bu ağırlık antrenmanı programının beş aşamasının, hedeflerinin ve özel egzersizlerinin ayrıntılarını gözden geçirerek başlayın.

Bu gereksinimlere ek olarak, dikey zıplamanızı geliştirmek için özel programlar mevcuttur.

Ağırlık çalışması konusunda yeniyseniz, ağırlık çalışması için başlangıç kaynaklarıyla ilkeleri ve uygulamaları tazeleyin. Her egzersiz seansından önce ve sonra daima ısıtın ve soğutun. Egzersiz için tıbbi bir izin sezonun başlangıcında her zaman iyi bir fikirdir.

Alt çizgi

Voleybol için periyodik bir ağırlık antrenmanı programı kullanmak, sezon geldiğinde sizi en iyi şekilde performans göstermeye hazırlayabilir. Basketbol programında bulunan belirli ağırlık antrenmanlarına ek olarak, dikey zıplamanızı geliştirmek esastır.

Bunun gibi bir programın kullanılması, antrenörünüzden veya koçunuzun önerileriyle birlikte kullandığınızda en yararlı olur. Program, oyununuz için güç ve hareketler geliştirmenize yardımcı olurken, her insan farklıdır ve farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır. Antrenörünüz veya antrenörünüz bunları tanımlamanıza ve özel gereksinimlerinizi karşılayacak bir program tasarlamanıza yardımcı olabilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir