1. Anasayfa
  2. Yağ Azaltmak

Yüksek Yoğunluklu Ağırlık Egzersizi Göbek Yağını Yakar

Yüksek Yoğunluklu Ağırlık Egzersizi Göbek Yağını Yakar
0

Yüksek yoğunluklu antrenman, şimdi sık sık karın yağını yakmanın en iyi yolu olarak önerilmektedir; Bu, vücudun çoğu erkekte ve kadında fazla kalorileri depolamayı sevdiği bir yerdir. Sağlık açısından bakıldığında, iki tür karın yağı vardır – cilt yüzeyinin hemen altındaki deri altı yağı ve bağırsaklar, karaciğer ve böbrekler gibi daha derin ve iç organların çevresinde bulunan visseral yağ. Tıbbi uzmanlara göre visseral yağ, en kötü metabolik ve sağlık sonuçları olan, iyi kolesterolü azaltan ve kandaki kötü kolesterol ve trigliseritleri yükselten yağdır. Tıbbi açıdan, visseral yağ, anormal kan yağları ve glukoz, yüksek tansiyon ve obezite ile bir durum olan metabolik sendrom ile ilişkilidir. Sorun, koca bir göbeğe bakarak kimin daha visseral veya subkutan yağ olduğunu söyleyemezsin.

Makalede Neler Var?

Yüksek Yoğunluklu Eğitim Yardımcı Olabilir

Her iki durumda da, kilo vermenin ve egzersiz yapmanın bizim için iyi olduğunu biliyoruz, ancak belirli bir egzersizle viseral yağları hedefleyebilirsek ne olur? Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalara göre, her iki göbek yağı türü, daha az yoğun egzersizlerde harcanan enerjiyle karşılaştırıldığında bile, daha yüksek yoğunlukta eğitim ile daha başarılı bir şekilde azaltılabilmektedir. Her ne kadar araştırma karışık olsa da, bazı çalışmalar, karın yoğunluğu ile ilgili eğitim yoğunlukları veya süreleri arasında bir fark bulamamış olsa da, Amerikan Koleji’nin resmi dergisi olan Spor ve Egzersiz Tıbbı ve Bilim dergisinde yapılan son deneysel çalışmalar Spor Hekimliği, visseral yağ hedeflenerek yüksek yoğunluklu egzersizin faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Yüksek yoğunluklu egzersiz, kesin bir tanım söz konusu olduğunda belirsiz bir kavramdır. Temel olarak daha yüksek bir kalp atış hızında çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı eğitmenler ve kilo kaybı uzmanları, 20 ila 60 saniyelik bir süre boyunca yüksek yoğunlukta koştuğunuz veya bisiklete bintiğiniz sprint tipi aralıklı antrenman olarak açıklar, etkinliği tekrarlar.

Bununla birlikte, yüksek yoğunluklu egzersiz kesinlikle sadece aralıklı egzersiz demek değildir. Bu, VO2 veya oksijen kullanımınızın% 75 veya üzerinde olduğu bir seviyede koşma veya koşma (aerobik formunuza bağlı olarak) anlamına gelir; Sprint aralığı antrenmanı çoğu zaman maksimum değerin% 95’ine yaklaşan bir kalp hızında olacaktır. Ve işte hatırlanacak şey. Sadece 10 dakikalık sürat koşusu antrenmanı yapamazsınız ve% 85 maksimum kalp atış hızında 30 dakikalık bir koşu oynayacağınızı düşünemezsiniz. Sonuçlara gelince, sadece enerji harcamasını kandıramazsınız. Aralıklı antrenmanınız önemli olmalı.

Yüksek Yoğunluklu Ağırlık Eğitim Devresi

Devre eğitimi, birinden diğerine ilerleme halinde gerçekleştirilen çeşitli egzersizlerin bir kombinasyonudur. Çok fazla kalori yakan yüksek yoğunluklu bir egzersiz programına ağırlık antrenmanını dahil etmenin bir yolu, hızlıca hareket ettiğiniz bir ağırlık antrenmanı devresini kullanmak veya egzersizler arasında çok az dinlenerek koşu yapmaktır. Bu, kalp atış hızınızı yüksek tutar, gerçek halter alıştırmalarında daha fazla yoğunluk sağlar ve hareket halindeyseniz genel olarak yüksek yoğunluklu egzersiz olarak nitelendirilir.

İşte farklı spor seviyeleri için üç ağırlık antrenmanı.

  • Başlangıç Ağırlıkları Devre Eğitim Programı
  • İleri Ağırlık Eğitim Devresi Programı

Özetle, bazı yüksek yoğunluklu egzersizlere uymaya çalışmaya değer olmasına rağmen, uygun olmayan yeni başlayanlar için kolay değildir. Bu tür bir egzersiz sadece sizin için işe yaramazsa hayal kırıklığına uğramayacak ve cesaret kırmaya değmez. Zaman içinde koyduğunuz sürece, çoğu egzersiz şekli bir düzeyde yağ kaybı için işe yarayacaktır.

İşin püf noktası, düşük yoğunluklu egzersizle ya da çok kısa yüksek yoğunluklu egzersizlerle çok kısa süreliğine yavaşça başlamak ve siz daha çabuk sertleşir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir