1. Anasayfa
  2. Yürüyüşe Yönelik Giysiler

Yürüyüş için En İyi Giysiyi ve Malzemeleri Seçmek

Yürüyüş için En İyi Giysiyi ve Malzemeleri Seçmek
0

Modanın ötesinde, yürüyüş kıyafetinizde ve giysilerinizde işlev ve rahatlığa ihtiyacınız var. Yürümek için giyecekleriniz rahat ve rahatça oturmalıdır. Ve bazı eşyalar iyi bir fikir gibi görünse de (örneğin pamuklu çoraplar) aslında değildir. Ne giyeceğiniz ve yürümeye başlamadan önce ne kaçınacağınız konusunda bilgi edinin.

Makalede Neler Var?

Çorap

Socks drying on radiator
Görüntü Kaynağı / Getty Images

Seçin: Yüksek teknoloji elyaflar

Kaçının: Pamuk

Çoraplarınız rahat olmalı ve CoolMax veya diğer yüksek teknoloji elyaflarından yapılan modern koşu çorapları, cildin yanında ter tutan ve kabarcıkların daha çabuk oluşmasını sağlayan pamuğa tercih edilir.

Yürüme çoraplarınız ter emici bir kumaştan yapılmalıdır. Tüp çoraplardan ziyade anatomik olarak tasarlanmaları gerekir; bu nedenle ayak ve topuk yerinde kalırlar.

Hangi çorapları alacağınız konusunda birkaç seçeneğiniz var, araştırmanız da var!

Yürüyüş Pantolonu

Seçin: Terleyen kumaş

Kaçının: Denim

Denim, kötü bir yürüyüş seçimidir. Sıcak havalarda ağır ve sıcaktır ve cildinizin yanında ter tutar. Yağışlı havalarda yağmuru sünger gibi emer. Ter veya yağmurdan ıslanırsanız, kısa bir süre uyluk ve kasıklarınızla sürülebilir.

Bunun yerine, ter emici bir kumaştan yapılmış yürüyüş pantolonlarını seçin.

Şapkalar, Güneş Gözlüğü ve Güneş Kremi

Seçin: Kapalı şapkalar, güneş gözlüğü, güneş kremi

Kaçının: Visors

Hem erkekler hem de kadınlar, başınızı ve omuzlarınızı koruyun! Bir saat veya daha uzun bir yürüyüş, kafanızda, omuzlarda, boynunuzda, sırtınızda ve yarılmanızda size bol miktarda güneş ışığı verir. Ayrıca, kafanız çıplaksa, sıcak havalarda kolayca aşırı ısınabilir veya soğuk havalarda çok hızlı soğuyabilirsiniz.

Üstü açık bir vizör hile yapmayacak – kafanızın üstü hala açık ve aşırı ısınabilir – bu nedenle iyi bir yürüyüş şapka almak ve güneş güvenliği uygulamalarını izlemek için zaman ayırın. Dışarıda yürümek için kullanılan güneş gözlükleri, gözlerinizin UV’ye maruz kalmasını önler.

Gömlekler

Seçin: Kısa kollu, ter emici malzemeler

Kaçının: Cilt engelleyici üstler

Omuzlarınız için, iyi bir güneş kremi taksanız bile, bir cilt engelleyici tank üstü giymek çok fazla güneş ışığına maruz kalır. Bunların hepsi cildinizi yaşlandırmak ve cilt kanseri riskinizi arttırmak için yıllar geçtikçe artmaktadır. Güneşten korunma önlemi olarak kısa kollu giymek en iyisidir.

Yürürken terlerseniz, terden vücuttan uzaklaşmak için CoolMax veya polipropilen gömleklere yatırım yapmanız gerekir.

Katmanlar

Seçin: Basit bir katmanlama sistemi

Kaçının: Çok fazla kıyafet

İkliminize bağlı olarak, katmanlar halinde giyin, böylece yürürken ısınırken bir katmanı çıkarabilir ve kendinizi serin hissederseniz tekrar üzerine koyabilirsiniz. Yürümeye başladığınızda sıcaksanız, yakında çok sıcak olacaksınız. Biraz havalı hissetmeye başlayın.

Ter atmayı planlamıyorsanız, bir sistem t-shirt, hafif bir kazak (yün veya aşağı) ve rüzgar geçirmez bir su geçirmez ceket kadar basit olabilir.

Düşük donma sıcaklıklarında yürüyemiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey budur. Ekstra rahatlık için bir şapka, eldiven veya atkı ekleyin.

Renkler

Seçin: Renkler ve yansıtıcı şeritler

Kaçının: Tamamen siyah, özellikle karanlıktan sonra ve kamuflaj

Ninja gibi giyinmek ve karanlıktan sonra yürümek, güvensiz bir moda tercihidir. Arabalar ve bisikletler sizden caddeleri geçmenizi beklemiyor. En azından seni görme şansını ver. Gündüz bile, bir yol boyunca yürürseniz, yaklaşan arabalara oldukça görünür olmanız gerekir. Sert renkler ve hatta kamuflaj giymek (askeri bir birimde değilseniz) tehlikelidir.

Yürüme kıyafetinizi önden ve arkadan görülebilecek parlak renkli en az bir öğe içerecek şekilde seçin. Veya en azından yansıtıcı bir güvenlik yeleği veya gece görünürlük donanımı kullanın. Kendim için Glo Glov eldivenlerimi seviyorum; alması kolay ve kaçırması zor.

Ağırlıklar

Seçim: Hız ve ağırlık üzerindeki mesafe

Kaçının: Ağır ayakkabılar, ayak bileği veya el ağırlığı

Sadece ağır ayakkabıların, ayak bileği ağırlığının, el ağırlığının ya da ağırlıklı bir yeleğin yürüyüşünüzü arttırmanız için gereken şey olduğunu söyleyen her türlü bilgi geçmişini geçmeye devam edin. 12 yılda danıştığım her tıp uzmanı, fitness yürüyüşü sırasında yaralanma riskini arttırdıkları için bunlardan kaçındığını söyledi.

Elleriniz veya ayaklarınızdaki ağırlıklar doğal değildir ve zorlanmalara neden olabilir. Gövde üzerindeki ekstra ağırlık muhtemelen zarar vermez, ancak daha fazla kalori yakmak için daha hızlı veya daha uzağa gitmek daha iyidir. Uygun duruş ve formla yapabileceğiniz yürüyüşlerden önce veya sonra birkaç dakika boyunca basit bir egzersiz yapmak için ağırlıkları kaydedin.

Taşıma çantaları

Seçin: Kalça paketi ve cepler

Kaçının: Ağır sırt çantaları

Bir saatlik spor yürüyüşü için bir hafta boyunca su, yiyecek ve kıyafet getirmeniz gerekiyor mu? Sadece birkaç şart gerekli.

Anahtarları ve diğer eşyaları ceplerinde, kalça paketinde veya iyi tasarlanmış küçük sırt çantasında taşımayı deneyin. Rotanız üzerinde su olmadan yarım saat veya daha fazla yürümeyi planlıyorsanız, su taşıyın. Yerleşik su şişesi tutuculu küçük bir hidrasyon paketi uygundur.

Ne giyerseniz giyin, ağrıyı önlemek için doğru giydiğinizden emin olun.

Ayakkabı

Seçin: İyi tasarlanmış spor ayakkabılar

Kaçının: Ağır botlar ve terlikler

Ağır botlar zorunlu yürüyüşler boyunca sürebilir, ancak fitness yürüyüşü için uygun değildi. Ağır yürüyüş botlarını tasarladıkları durum için saklayın; zorlu yollarda ağır sırt çantası olan bir yürüyüşçüyü desteklemek için.

Spor yapanlar bir adım boyunca ilerledikçe ayaklarıyla hareket etmek için esnek tabanlara ihtiyaç duyarlar. Sırt çantasıyla çizilen botların kas gerginliğini artıracak ağır, esnek olmayan tabanları vardır.

Parmak arası terlik spor yapmak için yapılmadı. Destek sağlamazlar ve her adımda itmenizi sağlarlar. Aslında, yürümek yerine karıştırıyorsunuz. Onları hiçbir yere yürümeyi gerektirmeyen yaz eğlencesi için saklayın. Parmak uçlarınızdaki havanın tadını seviyorsanız, bunun yerine iyi tasarlanmış bir çift yürüyüş sandaletine yatırım yapın.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir