1. Anasayfa
  2. Teknikleri ve Stratejileri

İzokinetik Kas Kasılmasının Faydaları

İzokinetik Kas Kasılmasının Faydaları
0

İzokinetik bir kas kasılması, kasın kasıldığı anda kısaldığı, ancak izotonik bir kasılmanın aksine, bunu sabit bir hızda yapar. Aslında, onu diğer kas kasılma türlerinden ayıran ve üretmek için izokinetik bir dinamometre olarak bilinen özel bir ekipman parçası gerektiren hız oranıdır.

Bir spor salonu veya fiziksel rehabilitasyon ortamı dışında, izokinetik kasılmalar nadirdir. En yakın örnek, suyun kollarınızın hareketine sürekli direnç sağladığı kurbağalamayı yüzmek olabilir.

Makalede Neler Var?

Yararları

Yaygın olmamasına rağmen, izokinetik kasılmaların kas kütlesi, dayanıklılık ve kuvvetin diğer kasılma türlerinden daha hızlı oluştuğuna inanılmaktadır. Fiziksel terapistler tarafından hem fiziksel hem de nörolojik belirli yaralanmaları tedavi etmek için de kullanılırlar.

Fiziksel Terapi Bilimi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, diğer şeylerin yanı sıra diz artritini, plantar fleksör yaralanmalarını ve inme ve hemipleji ile ilişkili hareket bozukluklarını tedavi etmek için izokinetik eğitim kullanılabilir.

Egzersiz için kullanıldığında, izokinetik hareketler kasların eklem hareketleri aralığında sabit bir hızda maksimum kuvvet uygulamalarını sağlar. İzokinetik hareketlerin faydaları, gerçekleştirilme hızlarına (hızlarına) göre değişir. Düşük hızlı egzersizler genellikle kas gücünü arttırırken, yüksek hızlı egzersizler temel olarak bir yaralanmanın ardından kas dayanıklılığının iyileşmesinde kullanılır.

İzokinetik Dinamometre

Kuvvet antrenmanı veya rehabilitasyon için izokinetik kasılmalar, izokinetik dinamometre olarak bilinen özel bir ekipman parçası gerektirse de, hareketin hızının yanı sıra bir kas üzerine yerleştirilen direnci de kontrol eder.

Çoğu dinamometre, dizler veya dirsekler için tasarlanmıştır, ancak bilekler, ayak bilekleri, kalça fleksörleri ve diğer kas grupları için kullanılabilecekler vardır. Makineler spor salonunda bulunanlara benziyor ancak mekanik olarak kontrol ediliyor ve dijital monitörde kas performansını ölçebiliyorlar.

İzokinetik dinamometreler, belirli bir hıza ayarlanmış hidrolik veya motor kontrollü aletler kullanır. Dinamometreyi kullanmak için, kolunuz veya bacağınız, direk olarak eksene yerleştirilmiş olan eklem (dirsek veya diz gibi) kaldıraçlı bir kol üzerine bağlanır. Daha sonra, kolunuza mümkün olduğunca zorlamanız istenir. Dinamometre, hareket hızına sabit kalacak şekilde harekete karşı koyacaktır.

Performans ölçülüyor

İzokinetik dinamometre yalnızca bir kası etkili bir şekilde eğitmekle kalmaz, aynı zamanda zaman içindeki ilerlemenizi izlemek için de kullanılabilir.

Kaldıraçlı kol üzerine konulan dönme kuvveti, tork olarak bilinir, kas performansının güvenilir bir ölçüsüdür (yani, kasınızın “kuvveti”). Hızı aynı tutarken zamanla direnci kademeli olarak arttırarak, yalnızca kas gücünüzü arttırmazsınız, kazancınızı sayısal bir değerle sınıflandırırsınız. Bu özellikle profesyonel sporcular için önemlidir.

Örneğin, kaldıraçlı kolun bir ayağını (0,3 metre) 100 pound (27,7 kilogram) güçle hareket ettirebiliyorsanız, tork ayak başına 100 pound (veya metre başına 8,31 kilogram) olacaktır. Bu temel değer ile, performanstaki değişiklikleri ölçebilir ve bir eğitim programının ne kadar etkili veya etkisiz olduğunu belirleyebilirsiniz.

Sabit bisikletlerden aşağı çekme makinelerine kadar hemen hemen her spor salonu ekipmanı, izokinetik eğitim için özelleştirilebilir. Çoğu makine rehabilitasyon merkezlerinde ve özel spor eğitim tesislerinde bulunur. Profesyonel spor franchise’ları da genellikle oyuncuları için satın alır.

Diğer Kasılma Tipleri

İzokinetik kasılmalar, iskelet kaslarını hareket ettiren, hareket kabiliyeti ve fiziksel hareket sağlayan kasılma türlerinden yalnızca biridir. Diğer kasılma tipleri şunlardır:

  • Konsantrik kasılmalar, kasların kısalmasına ve dolayısıyla kuvvet oluşturmasına neden olur. Bir itmenin yukarı hareketi, bir halterin kaldırılması veya oturmuş bir kablo sırasının çekme hareketi dahil, bir egzersizin kaldırılması sırasında meydana gelirler.
  • Eksantrik kasılmalar, konsantrik kasılmaların karşılığıdır. Bir kuvveti zorlamak yerine, bir kas uzadıkça kuvvete karşı çıkarlar. Bir oturma, çekme veya bir triceps dalışı sırasında kendinizi alçaltmak gibi örnekler.
  • İzometrik kasılmalar, eklemde herhangi bir harekete neden olmayanlardır. Örnek olarak, kollarınızı sabit bir duvara bastırmak, bir tahta pozisyonda tutmak ya da dörtlü kurgulamak için duvara oturmak yer alıyor.
    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir