1. Anasayfa
 2. Karın Egzersizleri ve Bilgi

Güçlü Abs, Düz Abs'den Daha Önemlidir

Güçlü Abs, Düz Abs'den Daha Önemlidir
0

Vücudunuzun bir kısmını değiştirmek, şekillendirmek ve biçimlendirmek için seçebilseydiniz, bu ne olurdu? İstediğimiz şekle tam olarak uymayan, birden fazla vücut parçası olan bizler için bu zor bir soru. Ancak, neredeyse hiçbirimiz, herkesin görmesi ve hayran kalması için altı paketi olan düz, yontulmuş bir göbek sözünü geri çevirmeyiz.

Bununla ilgili katı gerçek şu ki, birçoğumuz için, bu, vücudumuzun, en azından çoğumuzun yapabileceği ve / veya arzu edebileceğinden daha fazla iş olmadan, elde edemeyeceği bir hayal. Buna engel olarak, yolumuza girebilecek genetik faktörler var, bu da ulaşılamayan düz abs hedefini oluşturuyor.

Absımızın nasıl göründüğünü her zaman kontrol edemeyebiliriz, ama ne kadar güçlü olduklarını kontrol edebiliriz . 6’lı paket abs iyi görünüyor, ama güçlü abs iyi hissetmeni sağlayabilir. Desteklenen bir omurga günlük aktiviteleri kolaylaştırır ve sırt ağrısından ve yaralanmalardan korur. Egzersizin ötesine, altı paketin ötesine geçmek, abs’inizin gerçekten neler yapabileceğini size gösterebilir.

Makalede Neler Var?

Abs Hakkında Gerçekler

Ab mitleri, düz tonlu abs için tekil amaçtan dolayı onlarca yıldır, belki de yüzyıllarca olmuştur. Bu sizin hedeflerinizden biriyse, kaç tane egzersiz yaptığınız önemli değil, birkaç gerçeği bilmek, abs’inizi tonlamak için neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı net bir şekilde görmenize yardımcı olabilir:

 • Ab egzersizleri size altı paketi abs vermez. Aslında, Mukavemet ve İklimlendirme Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, altı haftalık ab egzersizlerinin (başka bir eğitim türü olmadan) abs’deki yağ miktarını hiç azaltmadığını buldu.
 • Genetik kadınlar, erkeklerden daha zorlu zamanlara sahip olmaları nedeniyle düz abs elde etmede çok önemli bir rol oynamaktadır, çünkü sadece aşırı yağ depolamaya eğilimli oldukları ve kadınlarda yaşamaları için en sevdikleri yer, özellikle karnın etrafında olma eğilimindedir menopoz.
 • Altı paketi abs sahilde veya spor salonunda harika görünüyor, ancak güçlü abs, sizin için daha fazlasını yapabilir: Desteklenen bir omurga ve bel ağrısı ve yaralanmaya karşı koruma.
 • Güçlü egzersizlere çeşitli egzersizlerle odaklanmak vücudunuza sadece günlük aktiviteler için daha fazla destek vermekle kalmaz, aynı zamanda düz bir abs elde etmenin zor hedefinden kurtarır. Can sıkıntısı ve hayal kırıklığından başka hiçbir şeye neden olmayan bir şeyden kurtulmak için ne bir rahatlama.

Six-Pack’in Ötesinde

Güçlü abs’e odaklanmak, abs’inizin ne yaptığına dair temel bir anlama gelir:

 • ABS’nizin kasları, duruşunuzu iyi bir şekilde korumak için gövdenizi dengeler.
 • Güçlü abs ve sırt kasları bel ağrısını ve yaralanmayı önlemek için çok önemlidir.
 • Yaptığın herşey; yürümek, kıvrılmak, oturmak, ayakta durmak, uzanmak ve kaldırmak, abs ve belinizi içerir. Vücudunuz güçlü değilse veya dengesizse, hızlı bir şekilde kronik bel ağrısı olan milyonlarca insandan biri olursunuz.
 • Transvers Abdominis (TVA) genellikle rektus abdominisin (altı paketi) daha görünür kasları lehine yok sayılır ancak her gün işleyişi için son derece önemlidir. Aslında omurganızın etrafına sarılır ve omurgaya maksimum stabilite kazandırır.

Ab Egzersizlerinizden En İyi Şekilde Yararlanın

Artık her gün yüzlerce egzersiz yapmanın absinizi güçlendirmenin en etkili yolu olmadığını biliyoruz. Etkili bir ab egzersiz aşağıdaki adımları içerir:

 • Çekirdek, TVA, iç ve dış oblikler, rektus abdominisi ve alt sırt kaslarını çalıştıran 5-10 egzersiz seçin. Ayrıca fleksiyon (top egzersizi gibi), rotasyon (bisiklet gibi) ve destekleme veya izometrik egzersizler (tahta gibi) içeren egzersizler de dahil etmek istersiniz.
 • Hem güç hem de işlevselliği hedeflemek için zemin egzersizleri ve ayakta ab egzersizlerini dahil edin.
 • Haftada yaklaşık 3-5 gün, her bir egzersizin 8-16 tekrarından 1-3 set yapın.
 • Her egzersizi yavaş ve kontrollü hareketlerle gerçekleştirin. Çok hızlı gitmek, egzersizlerin daha az etkili olmasını sağlayan momentumun kullanılmasını içerir. Daha fazla yoğunluğa ihtiyaç duyuyorsanız direnç de (örneğin egzersiz sırasında ağırlık tutarak) ekleyebilirsiniz.
 • En iyi sonuçları elde etmek için tam bir kardiyo programı, vücut geliştirme antremanı ve gerginliğinizi tamamlayın.
 • Programınızla sağlıklı düşük kalorili bir diyet yemek, vücut yağınızı kaybetmek için çok önemlidir.

Şimdi abs’inizin ne yaptığı ve nasıl egzersiz yapmaları gerektiği konusunda eğitimli olduğunuza göre, TVA, rektus abdominisi, oblik ve alt sırt için egzersizler içeren bu karın antrenmanına bakın.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir